Zlepšete si proces myšlení v šachu

Prohráli jste někdy partii po hrozné chybě? Přehlížíte často nějaké soupeřovy tahy? Vzdáváte se naděje v mírně horší pozici a prohrajete proto, že nemůžete najít co hrát? To by mohlo být způsobeno problémy s vaším procesem myšlení.

Tento článek popíše dva různé procesy myšlení v šachu. Nazýváme je technický a psychologický proces myšlení.

Začněme technickým procesem myšlení.

Technický proces myšlení

Zde můžete odhalit proces myšlení, který obsahuje logický způsob konstrukce plánů a tahů během partie.

Radil bych rozebrat přípravu každého tahu do několika kroků. I když to možná zní příliš složitě, přesto se o to pokuste. Zaručuji vám, že se to ukáže mnohem jednodušší, než hrát náhodným hledáním tahů.

Není žádné překvapení, že musíme hledat tah, který nám v pozici udělá něco pozitivního. Otázka nyní je, jak provádíme takové hledání a co pozitivního chceme dosáhnout?

Vše začíná v momentu kdy soupeř udělá tah. Při partii musíte soupeřův tah nejdřív zaznamenat. Potom začne proces myšlení.

Jednoduchý (přesto účinný) proces myšlení v šachu

  1. Co soupeřův tah změnil v pozici?

  2. Jaké šachy, vzetí a hrozby existují?

  3. Jaký plán použiji?

  4. Jaké tahy "kandidáti" (to je seznam všech tahů, které přicházejí do úvahy) mi v tom pomohou nejvíc  a je možné je vyvrátit?

1. Co změnil poslední soupeřův tah v pozici? 
Toto je první věc ke zkoumání. Soupeřův poslední tah něco změní. Ten může mít několik pozitivních účinků pro jeho pozici, ale také může mít oslabující účinky. Budete muset zjistit jaké efekty poslední tah způsobil.

Ohodnocení následků zlepšuje vaše povědomí o specifických prvcích v pozici (jako je vznik slabého pole, nekryté figury atd.). Tyto prvky mohou být pak využity okamžitě nebo později v partii.

2. Jaké šachy, vzetí a hrozby existují?
Zkoumejte to, co se soupeř chystá podniknout. Začněte s násilnými tahy (jako jsou šachy, vzetí figur a pěšců, matové hrozby) a pokračujte méně důležitými plány (zlepšení pozice figury).

Musíme zjistit, zda jsou hrozby reálné. Například soupeř může hrozit vzít střelce jezdcem v zavřené pozici. Jestli to není hrozba, nechte ho pokračovat. Nemusíte se proti tomu bránit. Stejně to platí pro šachy a vzetí. Jestliže můžete získat víc a nechat si krále šachovat, pokračujte!


Bílý na tahu vyhraje. Černý hrozí vzít na g2 se šachem. Ale po jediném ústupu Kh1 náhle černý nemá jak pokračovat. Proto bílý v této pozici může hrozbu Vxg1 ignorovat a tahem b7 vytvořit svoji hrozbu postavení druhé dámy.

Počítejte tahy až do „uklidnění“ pozice. To znamená počítání variant dokud již nejsou vynucující tahy. Potom budete muset v představě ocenit konečnou pozici a posoudit, jestli je varianta pro vás výhodná.

3. Jaký plán použiji?
Hrajete tahy podle plánů, které si vytvoříte. Pravděpodobně jste měli plán před soupeřovým tahem. Musíte vzít poslední tah do úvahy a zkontrolovat, jestli je plán ještě správný. Také hledejte nový a možná lepší plán.

3.a. Udělejte si seznam věcí, které je potřeba udělat.
Když jste našli plán k provedení, přidejte kroky na seznam toho, co je potřeba udělat. To jsou kroky, které musíte převést na konkrétní tahy. Tyto kroky mohou obsahovat například: „dostat krále do bezpečí“ a „otevřít sloupce a diagonály“. Také mohou zahrnout „zabránit jezdci vniknout“ a „omezovat soupeřovy figury“.

Vytvoření seznamu toho, co je potřeba udělat umožní najít mnohem snadněji tahy kandidáty.

3.b. Najděte tahy pro zvolený plán.
Jestli jste našli možný plán, je čas zjistit, jestli to je plán realistický. To se dělá zkoumáním tahů, které by mohly pomoci uskutečnit nejlepší plán. Jestli nemůžete najít pro plán dobré tahy, je nutno přejít k jinému plánu.

Jestli jste našel plán a dobrý tah na začátek, můžete (pokud čas a pozice dovolí) věnovat další čas k nalezení lepšího plánu..

4. Navrhněte všechny tahy kandidáty a snažte se je vyvrátit.

Zkontrolujte následky dalšího tahu, než ho zahrajete. Možná jste si vybrali několik tahů kandidátů přemýšlení. Přemýšleli jste o nich co mají docílit. Nyní se je snažte vyloučit vědeckým způsobem. Jsou nějaké odpovědi, které můžete najít a dokážou že tah kandidát je špatný? Jestli se ukážou všechny špatné, budete muset najít jiný plán (krok 3). Obvykle se budete snažit dokázat jako špatnou celou variantu, kterou chcete hrát. Kvůli složitosti tohoto kroku to může způsobit, že přehlédnete některé následky jednotlivých tahů.

Proto můžete také vložit jednoduchou kontrolu na hrubé chyby.

4.a. Kontrola na hrubou chybu
Toto může být pro většinu samozřejmé. Ale jestli pravidelně prohráváte kvůli hrubým chybám („plundrům“), je to rada pro vás. Jestli jste se již rozhodli zahrát tah, kontrolujte ho na není-li to hrubá chyba, přehlédnutí.

Kontrolujte zda figura je bezpečná před vzetím a útokem na její nové pole. Také musíte vzít do úvahy funkci figury, kterou měla na původním poli. Tuto funkci figura po tahu již neplní a to může působit problém. Jestli například figura kryla nějakou jinou figuru nebo pole, toto již po tahu nebude plnit a proto ten tah nemusí být nejlepší. Přehlédnutí některé soupeřovy hrozby a nevnímání celé šachovnice (přílišné zaujetí omezeným úsekem šachovnice) jsou také časté příčiny hrubých chyb. „Slepota“ (nepozornost, nesoustředěnost) je hlavní příčina proher.

Nakonec vyberte nejlepší tah "kandidát" a zahrajte ho!.

To je konec technického procesu myšlení pro tah a ten budete opakovat po dalším soupeřově tahu.

Psychologický proces myšlení

Během šachové partie probíhá také psychologický proces myšlení. Tento proces může ovlivnit vaše výsledky dosti značně.

Většina lidí se soustředí hodně na technické procesy. Doporučil bych být si vědom také psychologického procesu.

Soustředění.

Snažím se být fyzicky fit. To pomáhá zlepšit moji koncentraci během partie. Pozoroval jsem si, že pozitivní výsledky se často zhmotní během poslední části dlouhých partií. Obvykle můj soupeř začne hrát nepřesné tahy během poslední hodiny hry. Častěji se výhra docílí v posledních patnácti minutách, když je koncentrace nejnižší.

Když jsem trochu nemocen, nebo vyčerpán prací, je pravda opačná. Snažím se dělat to nejlepší co mohu, ale obvykle vidím jen polovinu možností, kterou normálně odhalím. Budu myslet na různé rozptylující věci během partie a pravděpodobně padnu obětí nějakému přehlédnutí v určitém okamžiku.

Nedávno jsem hrál partii, kdy jsem byl trochu opět nemocen (jen proto že rád hraji) Vše co bylo zmíněno se stalo. Rozhodl jsem se nehrát vážnou dlouhou partii pokud nebudu fyzicky fit.

Provokace soupeře.
Hráli jste se soupeřem, který vás celou dobu rozptyloval? Například dělání zvuků dýcháním nebo pohybováním židle?

I když máte dobré soustředění, váš soupeř (nebo okolí či cokoli jiného) může narušit vaši koncentraci. Toto se může stát náhodně (někdo má rýmu a stále kýchá) nebo úmyslně se soupeř snaží hrát proti vaší osobě než na šachovnici.

Každopádně jste to vy, kdo se s tím musí vypořádat.

Můžete požádat rušitele, aby přestal s otravným chováním, ale obvykle to nepomáhá (nedělá to úmyslně). Můžete také požádat rozhodčího, aby odsoudil rušivé chování. Jestli to přesto neřeší problém, poslední možnost je soustředit se na šachovnici a partii a zakázat si všechny ostatní podněty. To může zahrnout zakrytí očí rukama, tak že vidíte jenom šachovnici a nevšímáte si soupeře. Můžete si vzít ucpávky do uší.

Pamatujte, že jste jenom vy sám odpovědný za vaše soustředění. Rozčilování vám nepomůže, takže se snažte nalézt řešení problému.

Duševní postoj k partii

S jakým postojem začínáte partii? Vyžadujete na sobě abyste vyhráli, protože soupeř má nižší rating? Očekáváte, že budete hrát špatně, protože jste měl náročný den? Přeceňujete soupeřovy schopnosti, protože má vyšší rating?

Duševní postoj, který si přinesete k šachovnici bude mít své následky. Jestli očekáváte že prohrajete, pak pravděpodobně prohrajete. A jestli se cítíte zavázáni pouze vyhrát, pak možná nepřijmete remízu a můžete případně prohrát.

Nabízím duševní postoj, který mi funguje nejlépe. Dbá na to, že budu rád hrát také příští partii. A co je důležitější, prohraná partie bude mít minimální negativní dopad.

Postoj je založen na povědomí, že mám rád šachy a hraji pro radost.

Snažím se být uvolněný když začne partie. Důvěřuji svým znalostem a schopnostem. Snažím se vytvořit přátelské klima. Budu dělat to nejlepší co umím, abych našel správné tahy během partie. Vždy ocením soupeře za dobrou hru.

A nejvíce ze všeho, nepřipustím, aby výsledek partie určil moji náladu. Přemýšlím o partii jako o možnosti se něco naučit. Jestli vyhraji, mohu se naučit to, co funguje, a jestli prohraji, naučím se kde jsem pochybil a jak to napravit..

Ale nechápejte mě špatně. Nerad prohrávám. Ve skutečnosti nenávidím prohry. Ale jestli prohraji, nepomůže mi když se budu bičovat kvůli prohře. Jediná věc co dělám proti prohře je to že snažím dělat to nejlepší co umím.

Duševní postoj během partie

Váš dušeni postoj během partie šachu bude mít vliv na vašeho soupeře. Bude mít také vliv na váš vlastní výkon.

Můžete použít dále uvedený seznam a najít některé oblasti pro zlepšení. Jestli se znáte, že jste obětí jednoho z popsaných psychologických problémů, můžete je také překonat.

Netrpělivost.
Partie se obvykle nevyhraje během prvních dvaceti tahů. Když jste netrpěliví, budete útočit příliš brzo. Budete se snažit vynutit řešení, které v pozici skutečně není. Budete se muset naučit  vytvořit příznivé podmínky nejdříve a potom je využít. To zahrnuje vyhrát partii kde máte pouze jednoho pěšce výhodu. Tato výhoda může trvat dlouhý čas pečlivé hry. Jestli jste netrpěliví, pravděpodobně se pokusíte běžet pěšcem do dámy a ztratíte ho.

Hraní nekorektních obětí.
Nekorektní oběti se často hrají v naději, že soupeř nenajde správnou cestu v komplikacích. Také doufáte, že soupeř nenajde nejlepší tah? Můžete prohrát, když najde vyvrácení vaší oběti. Takže, jestli víte, že oběť je nekorektní, nehrajte ji.

Některé nekorektní oběti stoji za to přesto uvažovat. Jestli je oběť slibná, ale tak obtížná, že výsledek není jasná výhra nebo prohra a cítíte, že se můžete poprat s obtížemi na cestě, má cenu ji hrát. Nyní se oběť může ukázat jako nekorektní až potom, ale není nekorektní pro vás v momentě kdy ji zahrajete.

Vzdávání se naděje.
Jestli máte méně materiál, můžete cítit, že partie je již ztracena. Vidíte všechny druhy šancí pro druhou stranu a pokračujete ve hře s nadějí, že udělá někde chybu. Mohli byste také vzdát nyní, protože jste vzdali naději..

Povzbuzuji vás abyste nikdy nevzdávali naději, dokud vaše pozice není evidentně beznadějná (velmi, velmi špatná) a váš soupeř ukazuje, že ví jak vyhrát tento typ pozic. Ale i tehdy v časové tísni se může náhle objevit pat.

Jak udržet naději? Sázejte svá požehnání (pozitivní věci v pozici), pokoušejte se vytvořit hrozby nebo remízový mechanismus, protože v mnoha partiích silnější strana udělala alespoň jednu chybu.

Hra snadným způsobem (Lenost).
Jestli máte vyhrávající výhodu, nemyslete si, že se partie vyhraje sama. Budete muset zapracovat, abyste ji dovedli do vítězného konce. Váš soupeř hledá protihru. Bude využívat své znalosti o remízové mechanismu. Může dokonce vsadit na útok na krále.

Když hrajete líně, můžete zanedbat hodně nápadů. Jeden z nich vás může stát výhru.

Takže ve vyhraných pozicích stále musíte nacházet nejlepší tahy. Budete muset si uvědomit také plány vašeho soupeře.  Zabránit remízovým mechanismům. Nejít do koncovky nestejnobarevných střelců (pokud to není jasně vyhrané). Dávat pozor na jiné remízové mechanismy, jako je věčný šach. Použijte všechny znalosti k zajištění výhry. Když se nakonec dosáhne, a to může trvat pár hodin, a pouze potom slavte výhru!

Přemýšlení o tom, že by se soupeř měl vzdát.
Toto je úzce svázané k předchozímu. Máte jasně vyhrávající výhodu, ale soupeř se odmítá vzdát. Stále hraje, zatímco vy čekáte že se vzdá. To vás může otrávit. Po každém tahu jste stále více znuděn a otráven. Můžete se rozčílit, a nakonec udělat chybu a prohrát.

Může to být líný přístup (proč musím tvrdě pracovat, když by měl vzdát)  nebo cokoli jiného co spouští takové pocity. Pokuste se zjistit proč jste otrávený a něco s tím pocitem udělat.

Můj návrh je soustředit se na vlastní cíle. Musíte hrát dobré šachy abyste vyhráli partie. Musíte dát mat soupeři. Pouze až mu dáte mat, vyhrajete. Není žádné pravidlo, které někoho nutí aby vzdal, když má nevýhodu. Nečekejte že soupeř vzdá. Soustřeďte se na věci, které můžete ovlivnit. Můžete hrát správné tahy a dát mu mat.

Vidění duchů (a jak je porazit).
Obávali jste se někdy zahrát jistý tah, pro možné následky?  A zjistil jste potom během analýzy že tyto následky nebyly vůbec nebezpečné nebo reálné.

To je případ neanalyzování během partie. Jestli se obáváte některé varianty, můžete si být jist, že je skutečně nebezpečná jestliže ji analyzujete. To nemusí být snadné. To závisí na vaši dovednosti, jak hluboko analyzujete varianty během hry.

Je způsob jak bojovat s duchy. Mějte víru ve vaše schopnosti, analyzujte nejlépe jak umíte a potom udělejte rozhodnutí založené na reálné pozici, ve které jste skončili. Jestli to nepomůže, jediný způsob ze zlepšit je pracovat na analytických dovednostech. Čím lepší se stanou, tím méně duchů budete muset řešit, protože je analýzou odeženete.

Ztráta koncentrace ve vyhraných pozicích.
Jak cítíte, že jste udělal těžkou práci, máte tendenci odpočinout si. Taková relaxace způsobí snížení koncentrace. A to může být problém během zbytku hry. Nemusíte nalézat nejlepší tahy a tím nemůžete vyhrát partii, nebo dokonce ji prohrajete.

Jestli jste si vědomi tohoto mechanismu, můžete si pomoci a odstranit ho. Připomenete si, že i když je těžká práce udělána, musíte pracovat až je partie vyhraná. Musíte hrát nejlepší šachy abyste vyhráli partii. Oddechnete si až je výhra jistá.

Vyvíjení tlaku na sebe.
Kvůli vašim rodičům, nebo vaši vůli k vítězství, můžete cítit tlak na výkon. Chcete jen vyhrát a nejste spokojen s ničím jiným.

Tento typ tlaku příliš nepomáhá.

I když jste hráč s nejvyšším ratingem v turnaji, neznamená to, že máte zaručenou výhru. Budete muset tvrdě pracovat, abyste toho dosáhli, a na začátku nevíte, jestli uspějete.

Nejlepší věc je nedělat si žádná očekávání. Pouze hrát každý tah, když jste na řadě.  Jestli budete nacházet stále nejlepší tahy, nakonec vyhrajete.

Podcenění soupeře.
Jestli je rating vašeho soupeře nižší než váš, neznamená to nutně, že je slabý hráč. Jestliže podceníte jeho sílu, můžete prohrát se „slabším“ soupeřem. Musíte si zapamatovat, že i slabý hráč může mít některé zvláštní znalosti, které vy nemáte.

Stejné to platí pro soupeře, který se zdá, že hraje některé nebo více slabých tahů. Právě proto že hrál jeden nebo dva slabé tahy, neznamená to, že jich bude hrát víc. Jestli sázíte na jeho slabé tahy, že vyhrajete partii, můžete být na konci zklamán.

Co musíte udělat, když se setkáte s takovým typem soupeře? Stejně jako vždy. Hrajte zdravé a dobré tahy. Hrajte s plánem. Hrajte jako byl soupeř tak silný jako jste vy. Jakoby viděl vše, co vidíte vy. Tímto způsobem se spolehnete na vlastní sílu.

Panika.
Panika může zabránit v jasném myšlení. Možná panikaříte v časové tísni. Nebo zpanikaříte, když soupeř zahrají neočekávané oběti. Jakákoli je příčina paniky,je pouze jedno řešení. Dejte se dohromady, začněte proces technického myšlení, soustřeďte se a nalezněte správný tah v aktuální pozici. V tomto procesu, analýza a koncentrace je léčení vaší paniky.

Můžete se pokusit dostat soupeře do paniky. Zahrajte nějaké obtížné oběti. Dostanete ho do paniky a vyhrajete partii.

Hraní na bezpečí.
Můžete hrát bezpečně už od začátku. Vyměňovat figury, kde je to možné, kormidlovat to do remízové koncovky, zabránit vše co komplikuje vznikající varianty. Jestli hrajete takovým způsobem, můžete se cítit velmi bezpečný a sbírat remízy. Nebudete hrát příliš vzrušující partie, ačkoli to může být dokonale v pořádku.

Jestli nemilujete nebezpečí a nemáte rádi vzrušení, může to být správný způsob jak hrát šachy.

Na druhou stranu, tento způsob hry může vzniknou ze strachu prohrát. Jestli ano, ptejte se co se stane, jestli prohrajete partii. Svět se bude točit dál. Pravděpodobně jste to pouze vy, kdo bude cítit nějakým způsobem zraněný. Zjistěte z čeho to zranění pochází a bojujte s tím. Jestli se nebudete bát prohrát partii, můžete hrát více vzrušující šachy, než kdy předtím.

Hraní bezpečně ve vyhraných pozicích může stát výhru. Jestli nepočítáte dostatečně dlouhé varianty a jestli nehledáte mimořádné tahy, můžete mít s výhrou problémy.

Touha po slávě.
Pokud je to váš postoj, můžete vyhrát krásné partie. Ale také snadno prohrajete.

Hráli jste někdy spekulativní oběti? V naději, že by vedla k velkolepé výhře? A viděl jste, že oběť byla vyvrácena a skončila s prohranou pozicí? Pokusili jste vyhrát cenu? Nebo jste se pokoušeli získat uznání jakéhokoli druhu?

Cena za slávu může končit prohranou partií. Takže přemýšlejte dvakrát, než tak učiníte.

Vnitřní dialogy (o partii nebo něčem jiném).
Tyto ruší vaší koncentraci. Občas máme všichni takové dialogy.

Příkladem může být podiv nad tím proč má soupeř modrou košili. Přemýšlení o modré vám připomene moře, a to zase poslední dovolenou. Tak je čas organizovat dovolenou znovu. Kam pojedu tentokrát? Zůstanu doma nebo do ciziny?... Jestli spadnete do takových dialogů, raději si dejte kávu. Vaše koncentrace je pryč.

Jiný příklad je ptát se, co by Kasparov udělal v této pozici. Bez počítání a hledání alternativ. Přesvědčíte se hrát pochybným způsobem.

Jestli narazíte na vnitřní dialogy, víte že koncentrace se ztrácí. Snažte se co nejdříve zkoncentrovat.  Jestli nejste na tahu, projděte se kolem a dejte si kávu, nebo něco k jídlu. Když jste znovu na tahu, soustřeďte se na pozici a možnosti v ní, udělejte plán a propočítejte tahy.

Časová tíseň.
Nemyslíte si, že časová tíseň je problém? Hrajete své nejlepší šachy v časové tísni? Viděl jsem hodně lidí prohrát vyhrané pozice v časové tísni. Není dost času na hledání nejlepšího tahu. Není čas na počítání dlouhých variant. Zbývá pouze hrát reaktivní šachy. 

Hrát dobře šachy vyžaduje také dostatek času. Jestli ale nemůžete najít dobrý tah za deset minut, nenajdete ho pravděpodobně za dvacet minut také.

Jak zabránit, aby se ve vaší hře objevovala časová tíseň? Používejte méně času než soupeř. Tímto způsobem soupeř bude cítit časový tlak první.

Stanovte si jistý čas k nalezení plánu a dalšího tahu. Zahrajte nejlepší tah, který jste našli potom, co uplynul přidělený čas na tah.

Je to jednoduché, ale je to snadné?

Když má můj soupeř málo času, pokusíme se připravit minimálně dva tahy za sebou. Druhý tah musí být nejen dobrý, ale neočekávaný. Tímto způsobem soupeř využije čas navíc k řešení následků a zahraje špatný tah okamžitě.

Nabídky remízy.
Když dostanete nabídku remízu, budete hrát dál? Jestli chcete vyhrát, je možné, že vyhrajete. A můžete chtít ospravedlnit nevzít remízu. Berete malý risk … a prohrát.

Toto je běžný scénář v partiích u šachovnice.

Můžete soupeře nabídkou remízy soupeře znejistit. Přinuťte soupeře aby on vzal více rizika. Nabídněte remízu, když je vaše pozice mírně horší (ne úplně prohraná). Nebo nabídněte remízu v nejasné pozici. Předpokládáte, že soupeř nevezme remízu, bude se muset potýkat s psychologickým účinkem odmítnutí remízu.

Jestli je vám nabídnuta remíza, podívejte se na šachovnici. Je pozice skutečně remízová? A je to snadná remíza?  Myslíte si, že váš soupeř ví jak bezpečně zremizovat? Jestli ani, je jedno, jestli přijměte remízu nebo budete hrát dál. V obou případech bude výsledek remíza.

Ale co dělat, jestliže se remíza snadno nedocílí, nebo jestli cítíte, že pozice není jasná remíza? Můžete se vyhnout komplikacím a vzít remízu nebo se pokusit vyhrát.

Když hrajete dál, buďte si vědomi mentálního stavu. Mohl by se změnit. Můžete předvést, že nabídka remízy je předčasná. Jako výsledek se můžete pokusit těžce vyhrát. To vám nepomůže hrát dobré šachy. Proto co nejdřív po odmítnutí remízy získejte opět správné naladění.

Jak pozvednout ducha

Důvěřujte vlastnímu úsudku.

Bojujte s potížemi.

Nalezněte si dostatek důvodů být dobře naladěn.


text byl přeložen a upraven ze zajímavé stránky chess-insights Předčasné rezignace Nakonec se podívejte na zajímavou sbírku partií, kde hráči ve vyhrané pozici dokonce svou partii VZDALI!! Proč to udělali? Protože neviděli řešení situace a v depresi podlehli svým dojmům. I to patří do oblasti šachové psychologie. Než vzdáme partii, neměli bychom spěchat a prozkoumat své možnosti.