Zajímavé sbírky partií

Sbírka léček v zahájení


Podstatou léčky (zamaskované taktiky) jsou chyby, které jsou často na první pohled přirozené a lákavé tahy avšak vedoucí ke katastrofě v zahájení. Správná léčka však neriskuje vlastní prohru v případě, že soupeř léčku prohlédne. Znalost takových taktických triků v zahájení by měla být pro každého hráče nezbytnou součástí znalostí alespoň toho zahájení, které hráč pravidelně hraje.
Zajímavé odkazy na internetu: List of chess traps --
Most effective opening traps --
Videa se slavnými léčkami.
chesstraps.net


 


Předčasné rezignace

Sbírka kuriozních pozic v mistrovských partiích z historie šachu, kdy jeden hráč vzdal partii v objektivně vyhrané pozici z důvodu své momentální indispozice, někdy oboustranné. Takové paradoxní situace, které patří do psychologie chyb, souvisí i s psychickou únavou hráčů a momenty šokujících překvapení.


 


101 Chess endgames tips

V následujících příkladech je ilustrováno mnoho užitečných principů koncovek.


 


Praktické koncovky 


Prakticheskie_endspili Obsah - čísla partiíkoncovky - scid

Mezinárodní turnaj velmistrů 1953 - D. Bronstein

Bronštejnova turnajová kniha přináší všechny partie slavného turnaje kandidátů Neuhausen-Zuerich 1953 (1.Smyslov, 2.-4. Bronštejn, Reshevsky, Keres, 5.Petrosjan atd., 15 hráčů dvoukolově). Bronštejnovy komentáře jsou názorné a srozumitelné, a to je jeden z důvodů, proč je tato turnajová kniha považovaná zároveň za jednu z nejlepších učebnic.


 


myšlení | Magic

Poziční taktika

Na rozdíl od "klasické" taktiky, kde taktické motivy a kombinace motivů (dvojí údery, vazby, dvojí šach...) vedou k materiální převaze nebo matu, poziční taktika slouží k získání nějaké poziční výhody. Bobby Fischer řekl: "Taktika vyplývá z lepší pozice"


 


Soubory PGN ke stažení
Poziční kombinace Turnaj velmistrůSbírka LéčekPředčasné rezignace