Zdravý úl se včelami funguje jako dokonalý organismus. V centru veškeré aktivity je matka (královna) jako stroj na kladení vajíček. Je ve skutečnosti otrok svých povinností s až 2500 vajíček za den a až 2 miliony vajíček za svůj život.

Dělnice jsou všechny samičky a vytvářejí pojivo celého včelstva. V typickém včelstvu je 30000 včel a pouze 100 samečků, kteří se nazývají trubci. S velkýma očima a rozměrným tělem trubci nejsou vybaveni k získávání nektaru a pylu a musí spoléhat na krmení od včel.

Neocenitelnou práci dělají dělnice, které v létě žijí pouze 30 dní a doslova se upracují až k smrti. Ale úl je stále doplňován novou generací včel připravených pracovat od prvního okamžiku kdy se vylíhnou.

Když je včela stará 3 týdny, stane se létavkou a stráví zbytek svého krátkého života přinášením nektaru a pylu. Létá až 4 km daleko a překvapivě se vrací vždy do stejného úlu.

Když objeví bohatý zdroj pylu, verbuje ostatní včely k získání pomocí neobvyklé formy komunikace - tanečky. Informuje ostatní včely o tom, že potrava je dosažitelná a v určitém směru od úlu a v určité vzdálenosti od úlu. A tyto informace o vzdálenosti a směru jsou symbolicky zakódovány v pohybech a zvucích včely. Otočka doprava, 30 metrů, doleva 15 metrů, kývavý tanec je jediný symbolický tanec, který existuje mimo lidi a nízké primáty. Je těžko něco srovnatelného s tímto symbolickým tancem a představuje to jeden ze 7 divů chování světa.